Ekonomi dünyası geleneksel Sahur Programı’nda bir araya geldi

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Akar ve İSO Meclis Başkan Yardımcısı Serdar Urfalılar’ın çağrısı ile her yıl düzenlenen geleneksel sahur buluşması bu yıl da pandemi nedeniyle online olarak gerçekleşti.

Ekonomi Gazetecileri Derneği Başkanı Celal Toprak’ın moderatörlüğünde “Sürdürülebilirlik” başlığıyla düzenlenen buluşmanın açılışında Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metaller İhracatçıları Birliği Başkanı Tahsin Öztiryaki konuşmalar yaptı. Toplantıya iş dünyasının önde gelen 200’ü aşkın ismi katılarak, söz aldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede buluşmada yaptığı konuşmada eğitimli insan kaynağının yeniden yapılandırılması, dijitalleşme ve yeşil ekonomi konusunda önemli çalışmalar yaptıklarını belirterek, “ İnsan kaynağın daha etkin kullanmanın modelleri üzerinde çalışıyoruz. Dünya Bankası’ndan 300 milyon dolar fon aldık ve KOBİ’leri yeşil ekonomiye hazırlamak için çalışıyoruz. Organize sanayi bölgelerini daha yeşil hale getirmeye çalışıyoruz. Bunun için standartlar oluşturuyoruz” dedi.

 TİM Başkanı İsmail Gülle sürdürülebilirliğin son zamanlarda sık kullandıkları bir kelime olduğunu söyledi. Türkiye’nin en önde gelen sürdürülebilir faaliyetinin ihracat olduğunu belirten Gülle, ihracatçıların da bu konuyu en iyi bilen insanlar olduğunu anlattı. “İhracatçıda istikrar var, dirayet var, duruş var vatan ve doğa sevgisi var, paylaşmak var. Bunlar sürdürülebilirliğin temel esasları” diyen Gülle, sürdürülebilir ihracatı başarmaları gerektiğini vurguladı.

Sürdürülebilir dış ticaret fazlası verme amaçları olduğunu dile getiren Gülle, geçen yıl dip noktayı gördüklerini ancak bu yıl pandeminin avantajlarını kullandıklarını aktardı. Gülle, geçtiğimiz yıl 165 ülkeye dış ticaret fazlası verdiklerini hatırlattı. İklim değişikliğinin gelecek nesillerin değil doğrudan kendi sorunları haline geldiğine değinen Gülle, pandemi sonrasında bu çalışmaların hız kazanacağını ekledi.

AB’nin karbon nötr hedefinin ihracatçılar için önemli gelişme olduğuna dikkat çeken Gülle, Türk ihracatçısının buna hazır olduğunu aktardı. Gülle, Japonya’nın 20250, Çin’in ise 2060 yılında nötr karbon salınımını hedeflediğini ekledi. Bu yıl 184 milyar dolarlık ihracat hedefi olmasına karşın 200 milyar doları aşmayı beklediklerini belirten Gülle, siyasi ve ekonomik atakları ihracatla dengeleyerek dış ticaret fazlası vererek aşabileceklerini anlattı.

İSO Başkanı Erdal Bahçıvan, zor bir dönemden geçtiklerini belirterek bu süre zarfında üretim ve ihracat mücadelesini veren tüm başkanları, ilgili Bakanları, iş insanlarını, basın mensuplarını ve işini ve üretimini kesmeyen tüm çalışanları kutladı. Pandemide ciddi insan kaybı yaşadıklarını ve pek çok dostlarını kaybettiklerini dile getiren Bahçıvan, bu zorlu sürecin dünya ve Türkiye için yakın zamanda ortadan kalkmasını diledi. Sürdürülebilirlik için eğitimin önemine değinen Bahçıvan, İSO olarak mesleki eğitime yönelik çalışmalarını büyük keyif ve motive olarak yaptıklarını aktardı. Teknolojik anlamdaki en önemli rekabet alanı olan yazılım alanında bir yazılım meslek lisesi oluşturma konusunda MEB ile son noktaya geldiklerinin bilgisini veren Bahçıvan, meslek liselerinin yeni nesil dönüşüme uyumu noktasında lise çağındaki gençleri yetiştireceklerini sözlerine ilave etti.

Sürdürülebilirliğin uzun dönemli ekonomik büyüme için kendilerine yol gösterdiğini belirten Avdagiç, sürecin tüm paydaşları sürdürülebilir alternatif bir ekonomi için başlangıç yapmaya çağırdığını kaydetti. Çok akılda kalıcı tabir olan yeşil ekonomiden bahseden Avdagiç, sürdürülebilir ekonominin yeşil ekonomiden geçtiğini söyledi. Şirketlerin daha çok bu projeye kaynak ayırdığına dikkat çeken Avdagiç, pandeminin kendilerine sürdürülebilirliğin önemini ve gerekliliğini öğrettiğini vurguladı.

Sürdürülebilir olmayan hiçbir şeyin anlamı olmadığını belirten Avdagiç, dünyanın yeni bir model arayışı içinde olduğunu dile getirdi. “Zincirlerinden boşalmış bir finansallaşma ve kısa dönemli tüketim tarzı ile nereye kadar gidebiliriz?” diyen Avdagiç, insan odaklı çevreyi kollayan politikalara ihtiyaçları olduğunu ekledi.

İDDMİB Başkanı Tahsin Öztiryaki ise sürdürülebilirliğin rekabeti zorlayacak bir olgu olduğunu ve buna karşı gelmek yerine bununla birlikte hareket edecek bir bilinç geliştirmeleri gerektiğini söyledi. İhracatın Türkiye’nin en önemli enstrümanlarından biri olduğunu belirten Öztiryaki, Yeşil Mutabakat konusuna eğilirken ulaşım, ham madde, katma değerli ürün konusundaki sorunlara da dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. Ulaşım ham madde, gıda, tasarım, katma değerli ürün başlıklarında nasıl yol alabileceklerini tartışmaları gerektiğini aktardı. Eğitimin önemine de değinen Öztiryaki, yeni eğitim alanlarını ve güncel konuları yakalamaları gerektiğini belirtti.

Gecenin sonunda konuşan İSO Meclis Başkan Yardımcısı Serdar Urfalılar, Kemal Akar’la 6-7 yıl önce başlattıkları sahur programlarını geçen sene gibi yüz yüze yapamadıklarını söyledi. Pandemi aralarına mesafe koymasın diye geçen yıl online olarak devam etme kararı aldıklarını hatırlatan Urfalılar, önemli bir günde toplandıklarını belirterek 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nü kutladı.

İSO Yönetim Kurulu Üyesi Kemal Akar ise, Koronavirüs nedeniyle aynı ortamda bir araya gelemediklerini söyledi. Böylece bir araya gelerek sürdürülebilirlik konusunu görüşmek istediklerini kaydeden Akar, sürdürülebilirliğin sanayiciler için gelecek kuşaklar için atılan tüm adımları kapsadığını dile getirdi. Akar, sürdürülebilirliğin kalkınmanın temelini oluşturduğunu ve ekonomik, sosyal ekolojik amaçlar içerdiğini ifade etti.

Toplantı Videosuna Aşağıda ki linklerden ulaşabilirsiniz;