Hakkımızda
Tarihçe

 

Hakkımızda

Haliç'in iki yakasında faaliyet gösteren Madeni Eşya Üreticilerinin, modern ve sağlıklı şartlarda  alışabilmelerini sağlamak amacıyla kurulmuş olan İstanbul Madeni Eşya Sanatkârları (İMES) Sanayi Sitesi, Türkiye’deki organize olmuş ilk sanayi sitesidir. 650.000 metrekare arazi üzerine kurulu olan İMES Sanayi Sitesi’nin temelleri 1971 yılında atılmış,1986 yılında da inşaatını tamamlanıp faaliyete başlanmıştır. İMES, farklı alanlarda faaliyet gösteren 1150 iş yeri ve 12.000’den fazla çalışanı ile Türkiye’deki orta ve büyük ölçekli sanayinin makine ve yedek parça ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılamaktadır. İMES Sanayi Sitesi, bünyesinde bulunan Çıraklık Eğitim Merkezi, KOSGEB Şubesi, çeşitli banka şubeleri, spor tesisleri, sağlık hizmet binaları, PTT Şubesi, cami, akaryakıt istasyonu, firmalara ait tanıtım merkezleri, sosyal tesisler, yönetim binası ve yeşillendirilmiş alanları ile modern bir sanayi sitesidir.
İMES'te ağırlıklı olarak; özel makine imalatı, otomotiv yan sanayi ürünleri, metal dökümleri, beyaz eşya yan sanayi ürünleri bulunmaktadır. Ayrıca, yukarıda belirtilen ana meslek kollarında faaliyet gösteren firmalara mal ve hizmet tedarikçisi olarak çalışan pek çok firma vardır. İMES sadece ülkemizin değil, 80 den fazla ihracat yaptığı ülkenin de tedariklerini karşılamaktadır. İhracat hacmi her geçen gün artan İMES ’in kurduğu tesisler ve ürettiği ekipmanlar dünyanın dört bir yanında ülkemizin gururu olarak çalışmaktadır. Bugün bazı sektörlerde dünya devi olan sanayicilerimizin başlangıç noktası İMES’tir. Bu sanayicilerimiz kabuğuna sığmayıp daha büyük fabrikalar kurmuşlardır.

Değişen dünya dengeleri sanayide de farklı yolların izlenmesine sebep olmuştur. İMES’te bu değişime ayak uyduran modern bir yönetim tarzıyla yönetilmektedir. İMES Yönetimi, bünyesindeki üye firma çalışanlarının yaşamlarına katma değer sağlayacak yeni projeler geliştirmektedir. İMES ‘in hızla uluslararası bir tedarik merkezi olması ve yeni pazarlar araştırıp bu pazarlara açılmak için izlenecek stratejileri geliştirmekte, yurtiçi ve yurtdışı fuarlara katılmakta, farklı ülkelerden heyetler kabul etmekte ve heyetler göndermektedir.

Bünyesindeki firmalara seminerler düzenlenerek her konuda bilgi akışı sağlamakta, çeşitli desteklerden faydalanmalarında onlara danışmanlık hizmeti vermektedir. İMES, 25 yıl boyunca gelişimine ara vermeden devam etmiş, çağdaş yönetim organizasyonu ile ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sertifikası almaya hak kazanmıştır. Türkiye’nin en başaralı küçük sanayi sitelerinden biri olan İMES, aynı zamanda ülke ekonomisine büyük değerler katan sanayi sitelerinden biridir..