About Project:

1971 yılında bir yapı kooperatifi olarak kurulan İMES,  50. yılını belgesel ve kitap projeleriyle ölümsüzleştiriyor.

Haliç kıyılarında başlayan kalkınma macerası ve Türk Sanayisinin en büyük başarı öykülerinden İMES, 50.Yılını belgesel ve kitap projeleriyle kutlayacak.

 

650.000 metrekare arazi üzerine kurulu olan İMES Sanayi Sitesi’nin temelleri 1971 yılında atılmış, 1986 yılında da inşaatını tamamlanıp faaliyete başlanmıştır. İMES, farklı alanlarda faaliyet gösteren 1150 iş yeri ve 12.000’den fazla çalışanı ile Türkiye’nin önemli sanayi noktalarından olmaya devam ederken geride bırakmış olduğu 50 yıllık tarih gün yüzüne çıkıyor.

İMES Sanayi Sitesi, bünyesinde bulunan Çıraklık Eğitim Merkezi, KOSGEB Şubesi, çeşitli banka şubeleri, spor tesisleri, sağlık hizmet binaları, PTT Şubesi, cami, akaryakıt istasyonu, firmalara ait tanıtım merkezleri, sosyal tesisler, yönetim binası ve yeşillendirilmiş alanları ile 50 yıllık serüvenine modern bir sanayi sitesi olarak devam etmektedir.

Marmara Üniversitesi akademisyenlerinin kaleme alacağı kitap ve ''Yuva'' isimli belgeselde İstanbul Madeni Eşya Sanatkarları İMES'in 50 yıllık yolculuğu, İMES'li sanayiciler ve kariyerinde İMES durağı bulunan kıymetli Sanayicilerimiz tarafından anlatılacak.

Haliç, Perşembe Pazarı, Ayvansaray, Kasımpaşa, Balat, gibi semtlerde küçük bir atölyede işlerine başlayan nice sanayicilerimizin Türk Sanayisinin öncü kurumlarına dönüşmesi birinci ağızdan ifade edilmiş olacak...

İMES'in dünü, bugünü ve yarını, İMES kitabı ve ''Yuva'' belgeselinde...

 

Posted on:

15/06/2021

Client:

Themeforest